1983 yılında Abdülmecit DOĞRU ve Halil ALPAY’ın Kırgızistan’daki 7134 metrelik Lenin Dağı’nın zirvesine yaptığı başarılı tırmanış, Türk sporcuları için yüksek irtifa tırmanışının başlangıcı olmuştur. Sonraki yıllarda Türk sporcular gerek 7000+ gerekse de 8000+ yüksekliğindeki zirvelerde bir çok başarılı tırmanışlara imza atmışlardır. Dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı’nın zirvesine 19 başarılı tırmanış gerçekleştirilmiş olup 17 sporcumuz zirveye ayak basmıştır.

Her başarılı tırmanış birbirini takip etmiştir. 2021 yılı itibariyle 7000 metre üzeri zirvelere toplam 159 başarılı tırmanış gerçekleştirilmiştir. 3 sporcumuz Kar Leoparı unvanı almak için eski SSCB topraklarında yer alan 7000+ yüksekliğe sahip 5 zirve tırmanışını başarıyla tamamlamıştır. 8000+ yüksekliğine sahip dünyanın en yüksek 14 zirvesine tırmanış projesini tamamlamak üzere olan bir sporcumuzun son bir tırmanışı kalmıştır. Benzer şekilde 7 kıtanın 7 en yüksek zirvesini kapsayan tırmanışları içeren proje bir sporcumuz tarafından tamamlanmıştır. Bir diğer sporcumuzun ise son bir tırmanışı kalmıştır.

Özellikle son 5 yıl içerisinde 7000+ yükseklikteki dağlara olan ilgi çoğalmış, çok sayıda başarılı tırmanış gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda da bu tırmanışların sayılarının artacağını, Türk dağcılarının çok daha başarılı tırmanışlar yapacağını söylemek mümkündür.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından geliştirilen bu mikro site Türk sporcularının gerçekleştirdiği -ilk etapta- 7000 metre üzeri tırmanışların istatistiki bilgilerini içermektedir. İlerleyen dönemlerde tırmanışlarla ilgili olarak görsel/yazılı içerikler geliştirilecektir. Sonrasında ise 6000-7000 metre arası tırmanışlar siteye eklenecektir.

Site ile ilgili olarak her türlü görüş ve önerinizi bize iletebilirsiniz. Sitedeki eksik/hatalı faaliyetleri ise “Faaliyet Bildir” formu ile bizlere iletebilirsiniz.